7 sposobów na ratowanie planety bez wychodzenia z łóżka

Jako małe dziecko marzyłam, zapewne jak każdy, o zostaniu super bohaterem. Rzeczywistość zweryfikowała pragnienie ratowania świata w lateksowym stroju, jednak wbrew obiegowej opinii nie potrzeba do tego peleryny. Powiem więcej, by ratować naszą planetę, nie trzeba nawet wychodzić z łóżka i mam na to kilka sprawdzonych sposobów. Zainteresowałam? Zapraszam do lektury!

Pij wodę z kranu

Albo przynajmniej ze zwrotnych butelek… Taka pozornie niewielka zmiana znacząco wpływa na ilość zużywanego przez ciebie plastiku. Pomyśl o tym, że pijąc litr wody dziennie zużywasz conajmniej 365(!) plastikowych pojemników rocznie, a używając wielorazowych butelek jesteś w stanie całkowicie zredukować ich ilość. Poza tym, przyznaj szczerze, że monbento lub swell wygląda znacznie lepiej niż komercyjny plastik.

I mały „pro tip” dotyczący kubeczków wielokrotnego użytku. Niektóre kawiarnie (w tym Starbucks!) oferują zniżkę na napoje, gdy przyniesiesz własny pojemnik.

Zrezygnuj z „bankowej” korespondencji

Niemalże wszystkie banki oferują możliwość zmiany papierowej korespondencji na tę internetową. Zazwyczaj można wybrać to w ustawieniach na stronie lub za pomocą aplikacji mobilnej. Ograniczenie papieru to również zmniejszenie liczby wyciętych drzew, więc warto poświęcić kilka minut na tę drobna zmianę. A skoro wspomniałam już o bankowości, to jeśli nadal używacie plastikowych kart „zdrapek”, może warto pomyśleć o skorzystaniu z opcji kodów sms?

 

ECOSIAAAA!

Czym tak właściwie jest ecosia.org? To działająca na rzecz środowiska wyszukiwarka wspierana przez World Wide Fund For Nature (WWF). Funkcjonuje dość zwyczajnie z tą różnicą, że Ecosia przekazuje co najmniej 80% przychodów z linków sponsorowanych na ochronę lasów deszczowych Amazonii. Korzystając z Ecosii, można ocalić ok. 2 metry kwadratowe lasu deszczowego z każdym wyszukiwaniem i bez ponoszenia jakichkolwiek opłat! Warto też wspomnieć, że serwery na których pracuje wyszukiwarka nie wytwarzają CO2. Czy nie brzmi to jak inicjatywa warta poparcia?

Zmniejsz temperaturę na rzecz dodatkowego koca

Wiem, brzmi trochę banalnie, ale wiele osób w okresie zimowym zupełnie zatraca się w walce z wszechobecnym zimnem. Nawyk wyłączania kaloryferów, regularnego wietrzenia pomieszczeń i używania dodatkowego koca zamiast nagrzewania pomieszczenia do temperatury piekarnika wyniosłam jeszcze z domu i chociaż myślę, że moja mama kierowała się bardziej ekonomią niż kwestiami ekologicznymi, to jestem jej wdzięczna za tę lekcję. A jeżeli mieszkacie w domu jednorodzinnym to warto też ograniczyć użycie grzejników w nieużywanych pomieszczeniach. Nie wspominając o tym, że warto zainwestować w ekologiczne źródła ciepła.

Rób etyczne zakupy

„Przemysł odzieżowy zajmuje drugie, zaraz po koncernach naftowych, miejsce w rankingu branż najbardziej zanieczyszczających środowisko.” Ponadto niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego w jakich warunkach produkowane są ich ubrania. Problem wyzysku pracowników przez globalne korporacje szerzej opisuje dokument zatytułowany The True Cost, a o zanieczyszczeniu środowiska możecie dowiedzieć się więcej z artykułu, który podlinkowałam wyżej. Warto jest wpierać lokalne marki oraz firmy które działają na rzecz środowiska i zapewniają dobre warunki pracy, chociażby robiąc zakupy przez internet. Tematyką etycznej mody interesuję się już od pewnego czasu i mam zamiar rozwinąć ten temat w kolejnych postach.

Zgaś światło

I nie mam na myśli gaszenia światła w pomieszczeniach, z których nie korzystasz, bo tę zasadę zapewne udało ci się wynieść z domu. Chciałabym zaproponować nieużywanie lampy gdy przebywasz w danym pokoju, ale nie potrzebujesz oświetlenia. Ekran twojego komputera zapewnia przytulną poświatę, która powinna wystarczyć do tego by swobodnie z niego korzystać. No i czy nie brzmi to klimatycznie?

Twój głos ma znaczenie

Jeśli uważasz, że twoja aktywność w social mediach jest bez znaczenia, a chodzenie na wybory nie ma sensu, to najwyższa pora porzucić radziecką mentalność i zabrać głos! Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić za pomocą komputera. Przede wszystkim spróbuj wspierać inicjatywy, które popierasz oraz podpisywać petycje online. Warte poznania są z pewnością takie organizacje jak Otwarte Klatki, Avaaz czy Amnesty International. Bardzo istotne jest też zgłaszanie internetowej agresji, która z pozoru wydaje się być niegroźna, ale jej konsekwencje mogą być tragiczne. A może to właśnie dzięki twojej reakcji uda się uratować czyjeś życie?

_________________________

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu odczarujemy trochę mit ascetycznych poświęceń na rzecz wspierania planety i ludzkości, a moje pomysły zainspirują kogoś do własnych poszukiwań!

Dajcie koniecznie znać czy wykorzystacie któryś z wymienionych podpunktów. A może już wcześniej któregoś używaliście, albo macie swoje własne bohaterskie pomysły?

ZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapiszZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz